Сімейне право

Розірвання шлюбу

Згідно Статті 105 Сімейного кодексу України шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя на підставі рішення суду або за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду.

Розподіл майна

Згідно Статті 69 Сімейного кодексу України дружина і чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу. Дружина і чоловік мають право розділити майно за взаємною згодою.

Встановлення місця проживання дитини разом з матір’ю/батьком.

Згідно із ч. 2 ст. 161 Сімейного кодексу України у випадку, якщо батьки не проживають разом, та не домовились із ким саме буде проживати дитина – спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Варто згадати і міжнародні правові акти. Зокрема, протокол №4 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зазначає, що кожна людина має право вільно пересуватися та обирати місце проживання в будь-якій державі, на території якої вона перебуває легально.

Коли варто звернутися до сімейного адвоката

У разі поділу майна

У разі поділу майна між подружжям адвокат допоможе відстояти матеріальні інтереси клієнта.

У разі виникнення суперечок відносно аліментів на утримання дитини

Вивчивши матеріали справи, адвокат допоможе оптимізувати розмір аліментів на утримання дитини.

У разі суперечок щодо місця проживання дитини

У першу чергу, для відстоювання інтересів дитини, для забезпечення дитині максимально комфортних умов проживання.

У разі захисту матері / батька від позбавлення батьківських прав

Адвокат розгляне деталі справи та підстави, що призвели до відкриття справи по позбавленню батьківських прав. На основі вивчення справи буде розроблена тактика усунення підстав.

Часті питання

Чи може суд відмовити у задоволенні позовної заяви про розірвання шлюбу, якщо один з подружжя проти його розірвання?

Є винятки, коли суд відмовляє у розірванні шлюбу між подружжям: дружина вагітна (протягом періоду вагітності, навіть якщо позов подано до виникнення вагітності — постанова Верховного Суду від 17.10.2018, справа 753/8546/17); протягом року після народження дитини (навіть якщо дитина народилася мертвою чи померла до досягнення одного року — постанова пленуму Верховного Суду України від 21.12.2007, № 11).

Як швидко можна розірвати шлюб через суд?

Якщо відповідач не буде штучно затягувати судовий процес, то через 2 судових засідання суд ухвалює рішення.

Чому важливо не зволікати з подачею позовної заяви до суду щодо місця проживання дитини

Якщо батько дитини не дає згоду на реєстрацію місця проживання дитини в іншому місті, то це несе за собою ряд труднощів, в першу чергу, для дитини. Наприклад, жінка розлучилася з чоловіком, повторно вийшла заміж та переїхала з їх спільною дитиною до іншого міста. Щоб без проблем оформити дитину до дитячого садочку чи школи потрібна реєстрація місця проживання дитини в даному місті. Чим швидше ви звернетесь до суду з таким позовом, тим швидше дитина піде до школи чи дитячого садочку.

Чи все майно набуте під час шлюбу ділиться порівну?

Ні. Є таке поняття, як особиста приватна власність дружини та чоловіка. До особистої приватної власності відноситься:

 • майно, придбане до шлюбу
 • майно, набуте за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування
 • майно, набуте за час шлюбу, але за кошти, які належали їй/йому особисто
 • житло, набуте за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду"
 • земельна ділянка, набута під час шлюбу в порядку безоплатної приватизації
 • речі індивідуального користування, в тому ж числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя
 • кошти, отримані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй/йому належала, а також кошти отримані як відшкодування завданої їй/йому моральної шкоди
 • страхові суми, одержані нею/ним за обов'язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, які були особистою приватною власністю кожного з них
 • премії, нагороди, які вона/він одержали за особисті заслуги. Важливо. Суд може визнати за другим з подружжя право на частку цієї премії, нагороди, якщо буде встановлено, що він/вона своїми діями (ведення домашнього господарства, виховання дітей тощо) сприяв (ла) її одержанню.

Чому важливо не зволікати з подачею позовної заяви про поділ майна до суду і які є наслідки?

За загальним правилом розпорядження майном здійснюється співвласниками виключно за взаємною згодою. Однак, є багато випадків, коли після розлучення один із подружжя відчужує майно, яке є спільною сумісною власністю без згоди іншого. Якщо відсутня згода одного із співвласників на розпорядження нерухомим майном, то така угода може бути визнана судом недійсною.

Чи обов’язково чекати розлучення для того, щоб поділити спільно нажите майно подружжя?

Поділ спільного майна подружжя може бути здійснено як під час існування шлюбу, так і в процесі його розірвання, а також після розірвання шлюбу. Таким чином, не обов'язково розлучатися, щоб розділити майно.

Як довести в суді, що майно, яке придбане під час шлюбу, є особистою власністю і не підлягає розподілу?

Потрібно надати суду письмовий доказ, який підтверджує факт того, що майно придбане за особисті кошти. Наприклад, до шлюбу у клієнта була у власності земельна ділянка, яку він продав вже перебуваючи у шлюбі і придбав спірну квартиру. Доказами у суді будуть документи на право власності на земельну ділянку (договір дарування, договір купівлі-продажу, державний акт на землю), договір купівлі-продажу земельної ділянки та договір купівлі-продажу спірної квартири.

Вартість послуг адвоката

Усна консультація
від 500 грн.

До 60 хвилин. Входить: консультація, вивчення матеріалів.

Підготовка та подача до суду позовної заяви
від 2000 грн.

Входить: консультація, складання позовної заяви, підготовка додатків до позовної заяви, адвокатські запити, формування пакету документів для подачі до суду, подача заяви до суду.

Підготовка та подача до суду відзиву на позовну заяву
от 3000 грн.

Входить: консультація, складання відзиву на позовну заяву, підготовка додатків до відзиву, адвокатські запити, формування пакету документів для подачі до суду, подача відзиву до суду.

Адвокатський запит
від 800 грн.

Входить: консультація, вивчення матеріалів, складання та подання адвокатського запиту.

1 судове засідання (судодень)
від 3000 грн.

Входить: консультація, підготовка до судового засідання (складання процесуальних документів: клопотань, заяв, заперечень, відзивів), участь у судовому засіданні.

Підготовка апеляційної скарги
від 5000 грн.

Входить: консультація, складання апеляційної скарги, підготовка додатків до апеляційної скарги, формування пакету документів для подачі до суду, подача скарги до суду.

Підготовка касаційної скарги
від 6000 грн.

Входить: консультація, складання касаційної скарги, підготовка додатків до касаційної скарги, формування пакету документів для подачі до суду, подача скарги до суду.

Запишіться до адвоката на консультацію

  м. Київ
  вул. Новомостицька 25Б

  Телефон:

  067 569-1-269
  Пн - Пт: 09:00 - 21:00
  Сб - Нд: 09:00 - 21:00

  Свідоцтво адвоката:

  ДП № 2895